DRUGA BHM ATLETSKA KONFERENCIJA
7. rujna 2024.
U sklopu ovogodišnjeg izdanja 74. BORIS HANŽEKOVIĆ MEMORIJALA, u subotu 7. rujna s početkom u 12 sati, održat će se Druga BHM atletska konferencija.
S obzirom na uspješno prošlogodišnje izdanje „Prve BHM atletske konferencije'' jedan od najboljih atletskih mitinga u svijetu odlučio je i ove godine organizirati konferenciju čiji je primarni cilj edukacija i povezivanje domaćih atletskih i sportskih stručnjaka i entuzijasta s najboljima iz svijeta atletike, odnosno sporta. Također, organiziranjem konferencije želja je približiti atletiku široj javnosti te je dodatno promovirati. Sudjelovanje na Drugoj BHM atletskoj konferenciji je i ove godine besplatno uz prethodnu prijavu putem on-line obrasca.
PROGRAM
1. Panel „Održivost i nasljeđe velikih sportskih događaja“
Cilj panela je prikazati kako veliki sportski događaji mogu doprinijeti održivom razvoju, očuvanju okoliša te ostaviti pozitivno društveno i ekonomsko naslijeđe za buduće generacije, osiguravajući dugoročnu korist za lokalne zajednice. Kako organizatori velikih sportskih događaja i sportski savezi povezuju organizaciju i nasljeđe. U kojoj mjeri Ministarstvo turizma i sporta podržava sportska događanja koja imaju kontinuitet trajanja te ona koja potiču održivost. Na koji način se sport i sportska natjecanja mijenjaju kroz godine iz perspektive vrhunskog sportaša, a sad trenera, samo su neka od pitanja na koja će naši stručni govornici dati odgovore.
2. Panel „Mentalno zdravlje i psihološka priprema sportaša“
Cilj panela je podizanje svijesti, pružanje strategija za psihološku pripremu i prevenciju „burnouta“, te dijeljenje iskustva panelista s publikom kako bi se na vrijeme prepoznali potencijali psihološki problemi kod sportaša. Unutar ovog panela obradit će se pitanja kako se nositi s usponima i padovima u sportu, na koji način se vrhunski sportaši pripremaju za velika međunarodna natjecanja te kako se nose s pritiskom i ozljedama. Bit će prikazana i trenerska perspektiva, odnosno na koji način treneri psihološki pripremaju svoje sportaše te kako „podignuti“ momčad nakon poraza, a „spustiti nakon uspjeha“. Cijelu priču sa znanstvene strane zaokružit će riječ sportskog psihologa.
3. Razgovor sa svjetskim rekorderom – Kevin Young
Kevin Young, bivši svjetski rekorder na 400m s preponama čiji je rekord stajao skoro 30 godina. Olimpijski i svjetski prvak razgovarat će o svojoj bogatoj sportskoj karijeri, trenažnom procesu preponaša, ali i dati osvrt na svjetske rekorde koji se posljednjih godina događaju u toj disciplini.
4. Predavanje vrhunskog atletskog trenera – Dylan Armstrong
Predavanje vrhunskog atletskog trenera rezervirano je za Dylana Armstronga, bivšeg bacača kugle, osvajača medalja s najvećih međunarodnih natjecanja, a sada trenera aktualnog olimpijskog i svjetskog pobjednika u bacanju kladiva Ethana Katzberga. Koja je tajna velikog rasta u rezultatima bacanja kugle, koje su sličnosti i razlike između treninga bacačkih disciplina te koji su noviteti u treningu posljednjih godina, samo su neke od teme kojih će se dotaknuti.
SATNICA
12:00 UVODNI GOVORI
12:10 - 12:55 PANEL ''ODRŽIVOST I NASLJEĐE VELIKIH SPORTSKIH DOGAĐANJA''
Gosti:
- Josip Pavić, Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske, državni tajnik
- Jan Železny, svjetski rekorder u bacanju koplja, trostruki olimpijski i svjetski prvak, trener
- Natko Bošnjak, Boris Hanžeković memorijal, projekt menadžer
- Primož Feguš, Slovenski atletski savez, predsjednik
Moderator: Marko Šapit, HRT, urednik sportske redakcije
12:55 – 13:40 PANEL ''MENTALNO ZDRAVLJE I PSIHOLOŠKA PRIPREMA SPORTAŠA''
Gosti:
- Sergej Jakirović, GNK Dinamo, glavni trener
- Ivana Španović, svjetska i europska prvakinja u skoku u dalj
- Filip Mihaljević, hrvatski rekorder, osvajač medalja sa SP i EP
- Vedrana Radić Brajnov, prof. psihologije, predsjednica Razreda za psihologiju sporta
Moderator: Robert Šola, Sportske novosti, glavni urednik
13:40 – 13:55 PAUZA ZA KAVU
13:55 – 14:30 RAZGOVOR SA SVJETSKIM REKORDEROM - KEVIN YOUNG
- Kevin Young, bivši svjetski rekorder na 400m s preponama, olimpijski i svjetski prvak, trener preponaša
Moderator: Hrvoje Slišković, Jutarnji list, novinar
14:30 – 15:05 PREDAVANJE VRHUNSKOG ATLETSKOG TRENERA – DYLAN ARMSTRONG
- Dylan Armstrong, bivši bacač kugle; srebro sa SP, bronca OI, trener Ethana Katzberga – aktualnog olimpijskog i svjetskog prvaka u bacanju kladiva
Moderator: Hrvoje Slišković, Jutarnji list, novinar
Prva BHM atletska konferencija
U sklopu 73. Boris Hanžeković memorijala održana je Prva BHM atletska konferencija koja je u Zagrebu okupila vrhunske atletske stručnjake i poznata imena iz svijeta atletike. Na programu konferencije su bila dva panela i jedno predavanje.
Na prvom panelu pod nazivom "Prednosti organizacije velikih sportskih događaja“ sudjelovali su državi tajnik u Ministarstvu turizma i sporta RH Josip Pavić, Jose Luis De Carlos iz Europske atletske federacije, project manager Boris Hanžeković memorijala Natko Bošnjak, predsjednik Organizacijskog odbora Svjetskog dvoranskog prvenstva 2022. godine u Beogradu Slobodan Branković te profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Tomislav Globan.
Na panelu se istaknulo kako sport ne treba gledati kao trošak već kao ulaganju u zdravlje, a organizaciju velikih natjecanja kao priliku: za razvoj turizma, izgradnju nove infrastrukture, privlačenje većeg broja djece u sport te stvaranje pozitivnih ekonomskih učinaka. Za kraj panela gospodin Branković naglasio je kako pri organizaciji sportskih događaja ne postoje male i velike države, već oni koji su više ili manje vrijedni, što je svakako poruka koja bi trebala vrijediti za sve što radimo.
Drugi panel pod nazivom "World ranking sustav" predstavio je novi sustav kvalifikacija za velika atletska natjecanja. Sudionici panela bili su Carlo de Angeli iz Svjetske atletske federacije, menadžer Boris Hanžeković memorijala i brojnih vrhunskih atletičara Alfons Juck, skakač u dalj i suosnivač Jumpers World Agencije Andreas Trajkovski te Tevž Korent, trener europske dvoranske doprvakinje na 800 metara Anite Horvat i drugih slovenskih atletičara. Prikazane su pozitivne i negativne strane sustava. Sada je moguće uspoređivati različite discipline i reći tko je najbolji atletičar neke zemlje ili svijeta, a poraslo je i zanimanje kvalitetnih atletičara za dolazak na mitinge, kao i broj samih mitinga.
Zanimljivo i edukativno predavanje održao je atletski trener John Coghlan, U vrlo zanimljivoj prezentaciji Coghlan je između ostalog naglasio problem preranog početka s intenzivnim treninzima kod djece, ali i istaknuo važnost individualnog pristupa treningu na primjeru svojih atletičarki, obje preponašice, Jasmine Camacho-Quinn i Nia Ali (jedna zlato OI Tokyo, druga srebro OI Rio) koje treniraju po skroz drugačijim programima te nikad nisu napravile ni jedan zajednički trening, jer imaju različite potrebe.